تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان

1402/10/06 0 نظر بازدید : 468

تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان

تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان مهمترین تاثیر مثبت آن است. کارتون‌ ها و انیمیشن‌ ها باعث می‌شوند کودک خیلی زود یادگیری را شروع کند.

اگر شما پدر و مادر گرامی می‌خواهید در مورد اثرات انیمیشن بر یادگیری و شخصیت کودکتان بیشتر بدانید، تا پایان این مطلب با  آکادمی زبان هیوا همراه باشید.

 

نظر متخصصان و تاثیر انیمیشن بر یادگیری کودکان

 

متخصصان حوزه کودک معتقدند: ذهن كودكان برای یادگیری همچون یک لوح سفيد است كه روي آن هیچ شکل وخطی كشيده نشده است. ذهن او در سنین ابتدایی، آماده برای یادگیری هر چیزی است.

دنیای بچه‌ها یک دنیای رنگی ا‌ست و با یک علاقه خاص به رنگ و حرکت توجه می کنند. به همین دلیل آن‌ها به راحتی جذب تصاویر متحرک انیمیشن‌ها و کارتون‌ها می‌شوند.  كودك به سادگی به وسيله رنگ‌ها، اشكال، حركات، رفتارها و حتی فلسفه درون اين انیمیشن‌های كارتونی تأثير مي‌پذيرد. تصاویری که متحرک باشند، گویا و رنگی باشند، فرآیند یادگیری را برای بچه‌ها جذاب‌تر می‌کنند.

برخی از روانشناسان حوزه کودک بر این باور هستند که تماشای کارتون و انیمیشن برای یادگیری كودكان، تمرکز و وضعیت فکری و روانی آن‌ها تاثیر مخربی دارد. اما برخی ديگر از متخصصان معتقدند دیدن کارتون و انیمیشن بر توانمندي‌هاي ذهنی و ظرفیت‌های فكري کودکان بسیار موثر و مفید است.

نگرانی های والدین و تاثیرات انیمیشن بر کودک‌ شان

 

بسیاری از والدین نگران تاثیر انیمیشن بر کودک خود هستند. این‌که کودکشان به جای بازی با دوستان، در دنیای انیمیشن‌ها سیر می کند. تمام روز مشغول دیدن برنامه کودک و انیمیشن‌های کارتونی است.

دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و ظهور وسایل ارتباطی جدید، شکل یادگیری را متفاوت کرده است. تفریحات کودکان نسبت به دهه‌های قبل تفاوت‌های بسیاری پیدا کرده است. عمده والدین مشغله‌ی کاری زیادی دارند. بنابراین ترجیح می‌دهند کودکشان مشغول دیدن کارتون یا انیمیشن باشد تا اینکه برای آن ها مزاحمت ایجاد کند.

البته عده‌اي از والدين نیز تصور دیگری دارند. آن‌ها فکر می کنند اگر كودك مدام مشغول تماشاي کارتون و انیمیشن باشد بسيار باهوش می‌شود. همچنین وضعيت مطلوبي براي زندگي آينده‌اش پيدا می‌كند.

تاثیرات مثبت انیمیشن بر کودکان در سنین پایین

 

زمینه یادگیری، خلاقیت و مهارت‌های شناختی در سنین ابتدایی کودکان بیشتر است. زیرا در این سن، ذهن کودکان در حال رشد و یادگیری می باشد. راه‌های گوناگونی برای آموزش به کودکان وجود دارد، که یکی از این روش‌ها، دیدن انیمیشن‌ و کارتون‌ مرتبط است.

در زیر به چند مورد از تاثیرهای مثبت انیمیشن بر کودکان اشاره می‌کنیم:

  1. کودک با تماشای انیمیشن، یادگیری را زودتر آغاز می‌کند
  2. باعث رشد مهارت های شناختی کودک می‌شود
  3. خلاقیت در کودک را افزایش می‌دهد
  4. مهارت‌های زبانی کودک را تقویت می‌کند
  5. باعث برون‌ریزی و رهایی او تنش و استرس می‌شود

۱. کودک با تماشای انیمیشن، یادگیری را زودتر آغاز می‌کند.  

 

تاثیر تماشای انیمیشن بر یادگیری کودکان مهمترین تاثیر مثبت آن است. کارتون‌ها و انیمیشن‌ها باعث می شوند کودک خیلی زود یادگیری را شروع کند.

در مورد انیمیشن‌های آموزشی این وضعیت بیشتر صدق می کند. زیرا به صورت خیلی ساده به کودکان آموزش می‌دهند و شکل یادگیری را برای آنها آسان‌تر و راحت‌تر می‌کنند. تصاویری که متحرک باشند، گویا و رنگی باشند، تاثیر بیشتری دارند و فرآیند یادگیری را برای بچه‌ها جذاب‌تر می‌کنند.

۲. انیمیشن باعث رشد مهارت های شناختی کودک می‌شود.

 

تماشای انیمیشن، باعث می‌شود مهارت‌های شناختی در کودک شما رشد و پرورش یابد. مانند: حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت، تفکر منطقی، یادگیری، تفکر فلسفی، استدلال، همچنین توجه دقیق و متمرکز.

 

۳. انیمیشن، خلاقیت در کودک را افزایش می دهد.

 

 انیمیشن موجب تقویت قوه تخیل و افزایش خلاقیت کودک می‌شود. کودک می‌تواند با یادگیری و الهام از انیمیشن‌هایی که دیده است، ایده‌های نو و بکری را در ذهنش بپروراند. با این تاثیر حتی می تواند قصه ها، داستان‌ها و کاردستی‌های بسیار خلاقانه‌ای و نوآورانه‌ای بسازد.

۴. دیدن انیمیشن، مهارت‌های زبانی کودک را تقویت می‌کند.

 

انیمیشن، کودکان را در معرض دایره گسترده ای از واژگان زبان مادری خودش قرار می‌دهد. دیدن انیمیشن با زبان‌های متفاوت به او کمک می‌کند که یادگیری و مهارت‌های زبانی‌‌اش تقویت شود.

 

 ۵. عکس العمل های کودک هنگام تماشای انیمیشن، باعث برون‌ریزی و رهایی او از تنش و استرس می شود.

 

تماشای انیمیشن کارتونی برای کودکان جنبه‌ی سرگرم‌کننده دارد. این جنبه باعث می‌شود کودک با شخصیت‌های داستان همزاد ‌پنداری داشته باشد و با خوشحالی بخندد.

خندیدن، باعث تخلیه استرس، اضطراب و افزایش اعتماد به نفس کودک می‌شود. خندیدن، سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می‌کند. همچنین موجب می شود هورمون اندروفین در بدن ترشح شود. ترشح این هورمون باعث ایجاد حس خوب و مثبت و افزایش یادگیری در کودک می‌شود.

 

 

 

خرید پکیج

جهت خرید پک کلیک نمایید

خرید

 


تعداد نظرات (0)


در پاسخ به نظر : x
نظر شما با موفقیت ثبت گردید و پس از تایید نمایش داده خواهد شد. با تشکر.